Greta Banevičienė
KONTAKTAI
Mob. tel. +370 690 37477
El. paštas varpelio@sveikatosbiuras.lt
Visuomenės sveikatos specialistės darbo laikas
Pirmadienis | 8.00-16.00 | 12.00-12.30 |
Antradienis | 8.00-16.30 | 12.00-12.30 |
Trečiadienis | 8.00-16.00 | 12.00-12.30 |
Ketvirtadienis | 8.00-16.30 | 12.00-12.30 |
Penktadienis | 8.00-13.00 | – |
Šeštadienis / Sekmadienis |
ATASKAITOS, ANALIZĖS
Čia pateikiama 2023 – 2024 mokslo metų Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio mokinių fizinio pajėgumo duomenų analizė: Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio mokinių fizinio pajėgumo duomenų analizė 2023-2024 m. m.
Čia pateikiama 2023-2024 mokslo metų Klaipėdos „Varpelio“ mokyklą-darželį lankančių vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizė: Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio 2023-2024 m. m. profilaktinių patikrinimų analizė
Čia pateikiama 2022 – 2023 mokslo metų Klaipėdos „Varpelio“ mokyklą-darželį lankančių vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizė: Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio 2022-2023 m. m. profilaktinių patikrinimų analizė
Čia pateikiama 2022 – 2023 mokslo metų Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio mokinių fizinio pajėgumo duomenų analizė: Klaipėdos Varpelio mokyklos-darželio mokinių fizinio pajėgumo duomenų analizė 2022 – 2023 m. m.
Čia pateikiama 2021 – 2022 mokslo metų Klaipėdos „Varpelio“ mokyklą-darželį lankančių vaikų profilaktinių sveikatos patikrinimų duomenų analizė: Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio 2021-2022 m. m. profilaktinių patikrinimų analizė
Čia pateikiama Klaipėdos „Varpelio“ mokyklą-darželį lankančių mokinių sveikatos būklė 2020 m.: Klaipėdos „Varpelio“ mokyklos-darželio mokinių sveikatos būklė 2020 m.
KLAIPĖDOS MIESTO VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO INFORMACIJA
KLAIPĖDOS MIESTO VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO NAUJIENLAIŠKIS
KLAIPĖDOS MIESTO VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURO NEMOKAMŲ SVEIKATINIMO VEIKLŲ KALENDORIUS
Daugiau naudingos informacijos galite rasti Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro PUSALPYJE
RYTO MANKŠTA
Kiekvieną rytą nuo 8.00 val. iki 8.15 val. „Varpelyje“ mokiniams ir darželio grupių vaikučiams vyksta nuotaikinga ryto mankšta. Kiekvienas vaikas atvykęs į ugdymo įstaigą, gali prisijungti prie mankštos. Vaikams patinka toks energingas rytas, kuris paruošia tolimesnei dienai. Rytinės mankštos nauda vaikams yra visapusiška. Pradedant nuo socializacijos ir komandinio darbo dvasios ugdymo. Vaikai bendrauja su kitais vaikais, išmoksta kooperavimosi, komandinio darbo ir komunikacijos įgūdžių. Labai svarbus aspektas sveiko kūno sudėjimo palaikymas. Reguliarios mankštos padeda sudeginti kalorijas, pagerina raumenų tonusą ir stiprumą bei skatina sveiką kūno vystymąsi. Dar vienas labai svarbus aspektas sveikatos gerinimas ir lankstumo ugdymas. Rytinė mankšta padeda išlaikyti gerą sveikatą vaikams, skatina teisingą laikyseną ir lankstumą, stiprina raumenis. Labai svarbus energijos ir kraujo apytakos stimuliavimas, tai gali pagerinti jų koncentraciją ir mokymosi gebėjimus. Ir taip pat neužmirškime streso mažinimo ir emocinės gerovės skatinimo. Fizinė veikla yra puiki būsena streso mažinimui ir emocinės gerovės skatinimui. Vaikams, kurie yra sujaudinti ar susirūpinę dėl mokyklos ar kitų iššūkių, rytinė mankšta gali padėti sumažinti streso lygį ir padidinti „laimės hormonų“ išsiskyrimą.
VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTĖS VEIKLA MOKYKLOJE
2024 m. spalio mėn. Klimato savaitė „Tvarus ir atsakingas vartojimas“.
Spalio 21-25 dienomis „Klimato savaitė“ mokykloje – mokiniai, mokytojai, visuomenės sveikatos specialistė diskutavo apie klimato kaitą, jos poveikį ir būdus, kaip galime prisidėti prie aplinkos tausojimo. Šioje savaitė organizuota iniciatyva „Tvarus ir atsakingas vartojimas“, kurios metu vaikai svėrė savo nesuvalgytą pietų maistą. Tokio formato iniciatyvos mokykloje vyksta ne pirmą kartą, jomis siekiama ugdyti mokinių supratimą apie klimato pokyčius ir skatinti atsakingą elgesį aplinkosaugos srityje. Po rudens atostogų mokiniai buvo supažindinti su iniciatyvos rezultatais ir klasėms įteiktas „Atsakingo vartotojo“ pažymėjimas. Kiekvienas mokinys asmeniškai pasižadėjo, įvertinti savo asmeninį indėlį į bendrą klasės rezultatą.
2024 m. spalio mėn. Aš – maisto kritikas.
„Gudručių“ grupės vaikai tapo maisto kritikais – specialistais vertinančiais maistą. Vaikai patys gamino vaisių salotas. Susėdę ratu jas ragavo, aptarė vaisių salotų skonį, kvapą, tekstūrą, išvaizdą. Kiekvienas įvertino ragautą maistą. Dauguma vaikų salotas įvertino puikiai, bet buvo dalis vaikų, kurie vaisių salotų daugiau nekartotų. Bendra patirtis gaminant ir vertinant maistą, paliko pamatą vertinti savo valgomą maistą.
2024 m. rugsėjo mėn. Europos judumo savaitė (2024-09-16 – 2024-09-20)
Europos judumo savaitės rytai prasidėdavo bendra mokinių ir darželio vaikų mankšta mokyklos kieme. Kadangi rugsėjo mėnesis lepino puikiu oru, mokiniai pertraukas leido lauke, žaisdami futbolą, kvadratą, krepšinį. Vyko akcija „Apibėk mokyklą“. Akcijos metu mokiniai ir vyresnieji darželio vaikai bėgo aplink mokyklą, o patys mažiausieji žygiavo aplink. Europos judumo savaitės proga darželio vaikams organizuotas orientacinis žygis vasaros estrados ir miško teritorijoje. Trečiadienį mokiniams – turizmo diena, kiekviena klasė organizavosi išvykas už mokyklos ribų. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikams – judesio ir sveikatingumo diena (S. Kneipo terapijos pojūčių takas, plokščiapėdystės profilaktikos pratimai, „linksmosios estafetės“, pažintis su tenisu). Ketvirtadienį mokyklos mokiniai ir vyresniosios darželio grupės prisijungė prie renginio „Žvaigždučių Vilties bėgimas 2024“. Mažiausieji darželio vaikai liko mokyklos kieme, žaidė Lietuvių liaudies judriuosius žaidimus. Penktadienį pradėjome akcija „100 žingsnelių iki mokyklos“ – diena be automobilio. Į darželį, į mokyklą, į darbą vykome be automobilių. Visi riedėjome, važiavome paspirtukais ir dviračiais. Kam transporto priemonė buvo būtinybė, rekomendavome ją palikti bent 100 žingsnelių iki mokyklos-darželio. Penktadienį taip pat vyko Europos judumo savaitės uždarymo renginys. Renginio metu vaikai aktyviai judėjo ir linksminosi „putų šou“.
2024 m. gegužės mėn. „Sveiki saldumynai“.
Gegužės mėnesį su darželio grupių vaikais gaminome guminukus. Guminukus gaminome iš vaikiškos tyrelės, sulčių ir želatinos. Su vaikais kalbėjome, kad saldumynai gali būti ir sveiki, ir skanūs.
2024 m. balandžio mėn. ,,Varpelio“ olimpinė diena.
„Olimpinis ištvermės ruožas“.
Estafetė „Pernešk žiedą“.
„Olimpinis ruožas“.
Užduotis „Taškų rinkimas“.
2024 m. balandžio mėn. Projektas „Išmetamas maisto kiekis“.
2024 m. kovo – balandžio mėn. Projektas „Sveikas maistas“.
2B klasės mokinių vykdytas projektas ,,Sveikas maistas“. Projekto tikslas – įvairiais, vaikams suprantamais būdais perteikiama sveiko maisto samprata. Projekto uždaviniai: išsiaiškinti kas yra sveikas maistas; sužinoti ir suprasti pagrindines maisto medžiagas; praktiškai įgyvendinti įgytas žinias ir jas užtvirtinti; projekto apibendrinimas ir įgytų žinių sklaida. Projekto eiga. Pirmoji teorinė pamoka apie maisto medžiagas, kurią vedė visuomenės sveikatos specialistė. Antroje pamokoje vaikai pristatinėjo savo paruoštus darbus apie maisto medžiagas ir kalorijas – „Mano sveika priešpiečių dėžutė“. Trečioje pamokoje peržiūrime, vaikų namuose filmuotus video reportažus. Reportažuose nufilmuota, kaip vaikai gamina sveikus patiekalus namuose. Ketvirtoji pamoka – mokykloje mokiniai patys gamina sveikus saldumynus. Penktoji pamoka – webinaras „Įdomioji pamoka. Auginame čia Lietuvoje“. Šeštoje pamokoje – projekto aptarimas ir savarankiško darbo užduotis, apklausti mokyklos bendruomenę apie jų valgymo įpročius, atlikti analizę. Pabaiga – projekto pristatymas visai mokyklai.
2024 m. kovo mėn. Sveiki dantys.
Vaikai, kurie mokosi valytis dantis nuo mažens, išlaiko šiuos įpročius ir įgūdžius, kurie reikalingi palaikant gerą burnos higieną, visą gyvenimą. Sveiki dantys ir dantenos yra svarbūs ne tik burnos sveikatai, bet ir visam mūsų organizmui. Kovo mėnesį ikimokyklinukai, kartu su visuomenės sveikatos specialiste, mokėsi apie dantų priežiūrą ir higieną. Prisiminė, kaip taisyklingai valytis dantis, kada būtina valytis dantis, norint išvengti ėduonies, kokį maistą valgyti, kad dantys išliktų sveiki ir gražūs. Pradinukams pamokas apie dantų priežiūrą vedė gydytoja odontologė Urtė Laurutė.
2024 m. vasario mėn. Vaikų jogos užsiėmimai.
Vaikai trykšta energija, yra žingeidūs, emocionalūs, todėl kai kuriems jogos užsiėmimai tampa tikru iššūkiu. Sportas žaidimo forma, skatinantis susikaupti, įsiklausyti, likti vienoje, ramioje pozicijoje. Vaikų jogos užsiėmimų metu stiprinama koordinacija, kūno lankstumas, kvėpavimas, susikaupimas, įsiklausimas. Joga gali padėti sumažinti stresą, atsipalaiduoti, pagerinti miegą, didinti pasitikėjimą savimi, geriau jaustis fiziškai. Užsiėmimų metu buvo naudojamos specialios vaikų jogos kortelės, jų pagalba vaikai patys tapo treneriais savo draugams.
2024 m. sausio mėn. „Sveika mityba“.
Sveika mityba yra esminė sveikatos ir gerovės dalis. Tai apima subalansuotą ir įvairų maisto produktų vartojimą, siekiant gauti visas reikalingas maistines medžiagas. Svarbu vartoti įvairius maisto produktus, įskaitant vaisius, daržoves, grūdines kultūras, baltymus, riebalus ir pieno produktus. Kiekvienas maisto produktas turi tik jam būdingu maistinių medžiagų, kurios yra būtinos mūsų organizmui. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kiek kalorijų suvalgome per dieną ir priderinti prie savo fizinio aktyvumo lygio. Maisto produktus reikėtų rinktis kuo mažiau apdorotus. Švieži vaisiai, daržovės, pilno grūdo produktai turi didesnę maistinę vertę ir mažiau dirbtinių medžiagų. Vanduo yra būtinas organizmo veiklai palaikyti. Vanduo ne tik padeda išlaikyti reikiamą kūno temperatūrą, bet ir skatina medžiagų apykaitą. Reikia stengtis riboti pridedamojo cukraus ir druskos kiekį. Per didelis pridedamojo cukraus ir druskos kiekis gali turėti neigiamą įtaką sveikatai. Sveika mityba yra ilgalaikis gyvenimo būdo pasirinkimas, kuris padeda išvengti daugelio ligų, palaiko energijos lygį ir prisideda prie bendros sveikatos. Sausio mėnesį, kartu su darželio ir mokyklos vaikais, prisiminėm ir aptarėm visas sveikos mitybos taisykles.
2023 m. gruodžio mėn. „Sniego diena“.
Aktyvūs žaidimai, rogučių lenktynės, sniego angelai, piešimas ant sniego su dažais.
Vaikams buvo smagi „Sniego dienos“ šventė.
2023 m. gruodžio mėn. „Žiemos pavojai ir džiaugsmai“.
Gruodžio mėnesį su ikimokyklinukais kalbėjomės apie žiemos pavojus ir džiaugsmus. Bandėme vaikams suformuoti sveiką požiūrį į žiemą kylančias grėsmes jų saugumui. Aptarta, kokie pavojai kyla lipant ant ledo, čiužinėjant nuo kalno, žaidžiant lauke su sniegu, kokia turėtų būti apranga žiemos sezonu, taip pat vaikams primintas pagalbos telefonas.
2023 m. lapkričio mėn. Projektas „Masažinis sveikatingumo kilimėlis“.
Projekto tikslas – stiprinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų kojų ir blauzdų raumenis, formuoti taisyklingą kūno laikyseną ir skatinti fizinį aktyvumą per savo kūrybiškumą. Vaikai, kartu su tėvais, buvo kviečiami atnešti įvairias antrines žaliavas, tekstilę, gamtines medžiagas, sagas, kempines ir t. t. Grupėse vaikai kartu su mokytojų pagalba kūrė, klijavo, dėliojo masažinius kilimėlius.
Kodėl masažinis kilimėlis?
- Plokščiapėdystės profilaktika;
- Stimuliuojant pėdas gerėja smegenų darbas;
- Teigiamas poveikis vaikų imunitetui;
- Stiprina raumenis;
- Efektyviai stimuliuoja ir aktyvina medžiagų apykaitą;
- Teigiamai veikia kraujotaką pėdose.
2023 m. lapkričio mėn. „Klimato kaita, ekologija, rūšiavimas“.
Lapkričio mėnesį skatinome vaikų supratimą ir sąmoningumą klimato kaitos, ekologijos ir rūšiavimo tema. Vaikams buvo įdomu sužinoti, kas tai yra klimato kaita, kokie iššūkiai keliami ir kuo patys gali prisidėti, padėdami savo žemei. Su vaikais aptarta klimato kaitos sąvoka, priežastys ir pasekmės. Vaikai susipažino su draugiškais gamtai elektros gavimo būdais, užterštumo mažinimu, vandens saugojimo būdais. Pamokėlės metu buvo mokinami taisyklingai rūšiuoti pakuotes, atliko praktinę užduotį.
2023 m. spalio mėn. „Sveika mityba“.
Sveikos mitybos pamokėlėse su vaikais aptarėm svarbiausius sveikos mitybos aspektus.
- Valgyti kuo įvairesnį maistą.
- 5 kartus per dieną valgyti vaisių ir daržovių.
- Gerti pakankamai skysčių, ypač vandens.
- Valgyti reguliariai, nepraleidžiant pusryčių, pietų ir vakarienės.
- Valgyti kuo mažiau saldumynų.
- Būti fiziškai aktyviems.
2023 m. spalio mėn. „Plokščiapėdystės profilaktika“.
Štai keletas būdų, kaip galite padėti vaikui išvengti plokščiapėdystės:
- Išrinkite vaikui tinkamus batus: rinkitės kokybiškus batus su pakankamai išreikšta pėdos arka, jie turėtų būti patogūs ir suteikti pakankamą komfortą.
- Leiskite vaikui vaikščioti basomis: tai puikus būdas stiprinti pėdų raumenis ir skatinti pėdos arkos vystymąsi. Leiskite vaikui vaikščioti ant nelygių paviršių, pavyzdžiui, smėlio ar žolės.
- Aktyvus gyvenimo būdas: skatinkite vaiką aktyviai judėti ir dalyvauti sporto veikloje, kuri taip pat padeda stiprinti pėdos raumenis.
- Tinkama laikysena: skatinkite vaiką laikytis tinkamos laikysenos stovint ir sėdint.
- Patarimas: jeigu esate susirūpinę dėl vaiko pėdų sveikatos arba turite įtarimų dėl plokščiapėdystės, pasikonsultuokite su ortopedu arba šeimos gydytoju. Jie gali atlikti reikiamus tyrimus ir pateikti rekomendacijas dėl gydymo ar specialių ortopedinių priemonių.
Akimirkos iš užsiėmimų.
2023 m. rugsėjo mėn. „Aktyvus rugsėjis“.
Rugsėjo 1 d. vaikai pradėjo aktyviai. Šventės metu visi darželio vaikai sušoko nuotaikingą sveikatos šokį. Taip ir prasidėjo sportiškas rugsėjis. Leidus geram orui, rugsėjo pabaigoje buvo surengta judesio ir sporto šventė. Vaikai šventėje bėgiojo labirintu, mankštinosi, čiuožė žolės slidėmis, landžiojo per kliūtis, rinko kamuoliukus, žaidė su vandeniu. Judesio, sportinių žaidimų ir juoko netrūko visą mėnesį.
2023 m. gegužės mėn. „Mano maisto lėkštė“.
Gegužės mėn. 3A klasės mokiniai analizavo savo maisto lėkštes. Aptarė kokios yra pagrindinės ir svarbiausios maisto medžiagos. Kas yra kalorijos, kam jos reikalingos, ir kaip jas apskaičiuoti. Kokie svarbiausi vitaminai ir mineralai gaunami iš maisto. Vaikai atliko savo maisto lėkščių analizę ir tai meniškai atvaizdavo popierinėse lėkštėse.
2023 m. gegužės mėn. Projektas „Išmetamo maisto kiekis“.
2023 m. balandžio mėn. 14 d. Bendra vaikų mankšta lauke „Judam mankštos ritmu“.
Mankšta yra labai svarbi vaikų sveikatai, padeda stiprinti raumenis, didinti kaulų tankį, gerina kraujotaką ir bendrą fizinę bei psichinę savijautą. Mankšta turi būti smagi ir įdomi, todėl svarbu pasirinkti aktyvumą, kuris patinka vaikui, kad jis norėtų dalyvauti ir toliau tobulinti savo fizinę ir psichinę savijautą. Mankštos metu su vaikais lauke atlikome apšilimą. Mankšta truko 30 min., muzika padėjo sukurti linksmą mankštos atmosferą.
2023 m. balandžio mėn. Ar žinote kaip atrodo bakterijos?
Bakterijos yra vienaląsčiai organizmai, kurie yra visur gamtoje. Jos yra labai mažos ir jų neįmanoma matyti be specialių prietaisų, tokių kaip mikroskopas. Mažųjų grupėse tyrinėjome bakterijas, atlikdami eksperimentus, kurių dėka pavyko įsivaizduoti, kaip atrodo bakterijos ant žmogaus rankų. Tuo pačiu mokėmės taisyklingai plauti rankas, praktiškai atlikome visus rankų plovimo judesius. Su vaikais aptarėm, kada reikia plauti rankas, kodėl taip svarbu laikytis rankų higienos. Su vyresniųjų grupių vaikais mokėmės apie bakterijų sukeliamas ligas, rankų higieną, antibiotikų vartojimo būtinybę, antimikrobinį atsparumą.
2023 m. kovo mėn. Plokščiapėdystės ir laikysenos užsiėmimai.
Plokščiapėdystė yra sutrikimas, kuriam būdingas pėdos skerspjūvio lanko (archos) mažinimas arba jo nebuvimas. Šis sutrikimas dažnai pasitaiko vaikams ir gali sukelti skausmą, nuovargį, vargą vaikui vaikštant ir sportuojant, o ilgalaikėje perspektyvoje gali sukelti įvairias pėdų ir sąnarių problemas. Gera laikysena yra svarbi kūno sveikatos ir gerovės sąlyga. Ji padeda išlaikyti tinkamą stuburo, pečių ir klubų poziciją, padeda gerinti bendrą kūno pusiausvyrą ir koordinaciją.
Yra įvairių pratimų, kurie gali padėti vaikams išvengti arba sumažinti plokščiapėdystės riziką. Šie pratimai padeda stiprinti pėdų raumenis ir sąnarius, taip pat gerina pėdų lankų formavimąsi. Laikysenos pratimai yra labai svarbūs vaikams, ypač šiais laikais, kai daugelis vaikų praleidžia daug laiko sėdint prie kompiuterio, žiūrint televizorių ar žaidžiant žaidimus mobiliaisiais įrenginiais. Ilgas sėdėjimas netaisyklingoje padėtyje gali sukelti įvairias laikysenos problemas.
2023 m. vasario mėn. Yoga Zoo užsiėmimai.
Vaikai trykštantis energija, žingeidūs, emocionalūs, todėl kai kuriems vaikams jogos užsiėmimai tampa tikru iššūkiu. Yoga Zoo – tai joga vaikams. Sportas žaidimo forma, skatinantis susikaupti, įsiklausyti, likti vienoje, ramioje pozicijoje. Yogos Zoo užsiėmimų metu stiprinama koordinacija, kūno lankstumas, kvėpavimas, susikaupimas, įsiklausimas. Joga gali padėti sumažinti stresą, atsipalaiduoti, pagerinti miegą, didinti pasitikėjimą savimi, geriau jaustis fiziškai. Užsiimti joga motyvacijos suteikė – Yogos Zoo kortelės, jų pagalba vaikai patys tapo treneriais, rodė draugams jogos pozas.
2023 m. sausio mėn. Vaistažolės – vaistai iš gamtos.
Sausio mėnesį „Varpelyje“ kvepėjo ramunėlėmis, čiobreliais, mėtomis, liepžiedžiais, medetkomis, kmynais…. Ikimokyklinukai ir pradinukai turėjo atpalaiduojančią edukaciją „Vaistažolės“. Vaikai uostė, ragavo, lietė įvairias vaistažoles. Buvo supažindinti su gamtos dovanomis. Aptarė vaistažolių teikiamą naudą. Sužinojo iš kur gaunamos vaistažolės, kaip jos paruošiamos naudojimui. Ragavo gardžiai kvepiančių arbatų ir aptarė, kokią arbatą rinktis peršalus, kurių arbatų pagalba slopinti gerklės ar virškinimo negalavimus, o kurios ramina nervų sistemą, mažina jaudulį, padeda atsipalaiduoti ir lengviau užmigti.
BENDRA NAUDINGA INFORMACIJA
MITYBA
Alergija maistui (informacinė medžiaga).
Cukraus vartojimo atmintinė (informacinė medžiaga).
Elektroninis leidinys „Vaikai virtuvėje“ (informacinė medžiaga).
Vaiko priešpiečių dėžutė (lankstinukas).
Valgomosios druskos vartojimo atmintinė (informacinė medžiaga).
Vasara šviežių vaisių, daržovių ir uogų metas (informacinė medžiaga).
Draudžiamų darželiuose produktų sąrašas (informacinė medžiaga).
PSICHIKOS SVEIKATA
APIE ADAPTACIJĄ DARŽELYJE SKAITYKITE PASPAUDĘ ANT ŠIOS NUORODOS
APIE ADAPTACIJĄ MOKYKLOJE SKAITYKITE PASPAUDĘ ANT ŠIOS NUORODOS
NEMOKAMOS PSICHOLOGINĖS KONSULTACIJOS
LIGŲ PREVENCIJA
ŽMOGUS IR APLINKA